Instalacje elektryczne, elektrotechnika, automatyka.

Pomiary elektryczne, Silniki elektryczne

Jak sprawdzić silnik elektryczny czyli pomiary uzwojeń silnika asynchronicznego.

pomiar rezystancji izolacji między uzwojeniami

pomiar rezystancji izolacji między uzwojeniami

W tym krótkim wpisie opiszę w jaki sposób sprawdzić uzwojenia silnika używając zwykłego miernika uniwersalnego, jak również profesjonalnych przyrządów pomiarowych np. Sonel MIC-10.

Na forach internetowych i grupach na fb często pojawia się pytanie ” Mam silnik, jak go sprawdzić ? ” No więc przejdźmy do konkretów. Rozważamy tu silniki asynchroniczne do napięcia znamionowego 1kV.

  1. Pierwszym i zarazem najprostszym sposobem jest pomiar rezystancji uzwojeń silnika. Do tego pomiaru wystarczy zwykły miernik uniwersalny jak na Fot.1 np. firmy ORNO. Niektórzy złośliwi mówią, że to tylko “wskaźnik” 🙂
Fot. 2. Miernik uniwersalny ORNO.

Aby dokonać sprawdzenia rezystancji uzwojeń należy, odłączyć silnik od źródła zasilania (jeśli nie był wcześniej odłączony), usunąć dekiel puszki przyłączeniowej i rozpiąć zwory łączące uzwojenia. Miernik ustawić w pozycji do pomiaru rezystancji. Następnie jedną sondą dotykamy końca wybranego uzwojenia. Drugą sondę przykładamy kolejno do pozostałych końców. Kiedy wyświetli się nam jakaś wartość w Ω oznacza, że mamy zlokalizowane i pomierzone pierwsze uzwojenie. Postępujemy tak samo z kolejnym uzwojeniem. Brak ciągłości oznacza przerwę w uzwojeniu.

pomiar ciągłości uzwojeń
pomiar ciągłości uzwojeń

Przy sprawnym silniku powinniśmy otrzymać odczyty w Ω przy pomiarach pomiędzy U1 – U2, V1 – V2, W1 – W2.

WAŻNE. Jeżeli pomiar rezystancji uzwojeń silnika ma zakończyć się protokołem, to do tego celu nie możemy użyć wspomnianego wyżej miernika. Należy sięgnąć po profesjonalne przyrządy pomiarowe, o których mowa poniżej.

2. Drugi sposób dotyczy pomiaru rezystancji izolacji uzwojeń silnika przy użyciu dedykowanych przyrządów pomiarowych np. Sonel MIC – 10 .

Fot. 1 Miernik do pomiaru rezystancji izolacji Sonel MIC – 10.

Tu należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ do pomiaru rezystancji izolacji wykorzystywane jest napięcie DC np. 500V.

Szczegółowe warunki wykonywania pomiarów, takich jak wpływ temperatury, uziemianie uzwojeń przed pomiarem itp, w tym artykule zostaną pominięte. Jeśli mimo to jesteś nimi zainteresowany odsyłam do poradników inżyniera lub gOOgle.

Pomiar rezystancji izolacji przeprowadza się w ten sposób, że mierzy się rezystancję między danym uzwojeniem a zaciskiem ochronnym maszyny. Jedną sondę podłączamy np. do zacisku U1, a drugą do zacisku PE, jak na rys. 2. Następnie przepinamy sondę z zacisku U1 na V1 i wykonujemy kolejny pomiar. Ostatni pomiar to W1 do zacisku PE.

pomiar rezystancji izolacji uzwojeń do korpusu
Rys. 2. Pomiar rezystancji izolacji uzwojeń do korpusu silnika.

Następnie mierzy się rezystancję izolacji między poszczególnymi uzwojeniami Rys. 3.

pomiar rezystancji izolacji między uzwojeniami
Rys. 3. Pomiar rezystancji izolacji między uzwojeniami silnika.

Przy sprawnym silniku rezystancja izolacji uzwojeń nie powinna być mniejsza niż 5 MΩ (dla pomiarów odbiorczych). Przy pomiarach okresowych wymaga się 1kΩ/1V napięcia znamionowego. W przypadku niespełnienia wymagania wskutek zawilgocenia silnik należy wysuszyć (na biegu jałowym, jeżeli rezystancja izolacji jest większa niż 1 MΩ), a następnie ponownie sprawdzić.

To tyle podstaw. Poniżej znajdziesz znajdziesz tabelę z przyrządami, które realizują między innymi pomiar rezystancji izolacji.

Leave a Reply