W poprzednim wpisie ABC łączników schodowych i krzyżowych opisałem jak wykonać instalację załączania i wyłączania światła z kilku miejsc opartej na łącznikach schodowych i krzyżowych. Jednak ten sam efekt można osiągnąć w całkiem inny sposób, mianowicie stosując przekaźniki bistabilne.
Jak działa przekaźnik bistabilny ?
Przekaźniki bistabilne to urządzenia automatyki budynkowej służące do bistabilnego (dwustanowego) sterowania oświetleniem. Działanie
przekaźników wyzwalane może być jednym lub wieloma, równolegle połączonymi przyciskami zwiernymi, jak również wyzwalane zdalnie za pomocą innych elementów instalacji sterowania (czujniki ruchu, programatory czasowe, inne).
Do współpracy z przekaźnikiem bistabilnym użyjemy tzw. łączników dzwonkowych. Każdorazowe naciśnięcie łącznika powoduje zmianę stanu przekaźnika czyli :
- naciskamy raz, przekaźnik zwiera styki (11 – 14)
- naciskamy drugi raz i przekaźnik rozwiera styki (11-14).
Do puszki.
Na rys.1 przedstawiony jest schemat połączenia przekaźnika PBP-04 firmy Zamel, natomiast na rys. 2 rozrysowałem mój sposób podłączenia tego przekaźnika. Jest to wersja, która mieści się do zwykłej puszki Ø60, najlepiej głębokiej. Do puszki doprowadzamy zasilanie z bezpieczników z rozdzielnicy. Przewód fazowy łączymy do jednego z zacisków łącznika dzwonkowego oraz do zacisku L przekaźnika. Przewód neutralny do zacisku N przekaźnika. Tam też podpinamy neutralny prowadzony do lampy. Jeśli wpięcie dwóch żył pod jeden zacisk sprawia problem, rozdzielić przewód neutralny i użyć złączek Wago. Pod wejście IN podpinamy sygnał wyzwalania z łącznika dzwonkowego. Z zacisku L robimy zworkę do zacisku 11. Naciśnięcie łącznika dzwonkowego powoduje podanie napięcia na styk 14, a tam podpinamy przewód fazowy do zasilania lampy. Nie zapominajmy po połączeniu ze sobą przewodów PE.


Zamel PB-04 wersja do puszki.
Na co zwrócić uwagę ?
- Ta wersja współpracuje z łącznikami podświetlanymi,
- Wyzwalanie następuje tylko z przewodu L,
- Obciążalność dla źródeł żarowych – 1200W, LED – 60W.
Do rozdzielnicy.
Jest jeszcze wersja przekaźnika PBM-01 do montażu na szynie TH35 w rozdzielnicy rys.3 i rys. 4. Podobnie jak w poprzedniej wersji, włączenie światła następuje przez styki 11-14. Na wejście wyzwalające IN doprowadzone jest napięcie poprzez łącznik dzwonkowy. Użyłem do tego celu przewodu 3×1,5 gdzie na niebieską żyłę wsunąłem kawałek brązowej rurki termokurczliwej.

Na co zwrócić uwagę ?
- Ta wersja współpracuje z łącznikami podświetlanymi,
- Wyzwalanie następuje z przewodu L lub N
- Kontrolki LED sygnalizująca obecność napięcia (zielona) oraz stanu zadziałania przekaźnika (czerwona),
- Obciążalność dla źródeł żarowych – 2000W, LED – 250W.
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.