Instalacje elektryczne, elektrotechnika, automatyka.

Instalacje elektryczne

ABC łączników schodowych i krzyżowych.

Połączenie łączników schodowych.

Połączenie dwóch łączników schodowych.

W tym wpisie opowiem wam w prosty sposób jak działają łączniki schodowe i krzyżowe, kiedy je używać oraz jak je ze sobą połączyć.

Zacznijmy od ustalenia pierwszej kwestii :

Łącznik 

APARATY ELEKTRYCZNE PRZEZNACZONE DO ZAŁĄCZANIA LUB WYŁĄCZANIA PRĄDU W JEDNYM LUB WIĘKSZEJ LICZBIE OBWODÓW ELEKTRYCZNYCH. ŁĄCZNIK MOŻE BYĆ PRZEZNACZONY DO JEDNEJ LUB OBU TYCH CZYNNOŚCI ŁĄCZENIOWYCH.

Wyłącznik 

ŁĄCZNIK ELEKTRYCZNY MECHANIZMOWY ZDOLNY DO ZAŁĄCZANIA, PRZEWODZENIA I WYŁĄCZANIA PRĄDÓW W NORMALNYCH WARUNKACH PRACY OBWODU ORAZ PRĄDU PRZECIĄŻENIOWEGO LUB PRĄDU ZWARCIOWEGO.ZADZIAŁANIE WYŁĄCZNIKA WYWOŁYWANE JEST PRZY POMOCY TZW. WYZWALACZY

Tak więc poprawnie jest posługiwać się określeniem łącznik schodowy, łącznik krzyżowy, a nie wyłącznik. Podobnie jest z zamiennym stosowaniem wyrazów falownik i przemiennik częstotliwości, ale o tym w innym wpisie.

Ok, wyobraź sobie budynek o dwóch kondygnacjach, pomiędzy każdym piętrem schody. Jeśli chciałbyś włączyć światło na parterze i wyłączyć je po dojściu na 1 piętro należałoby użyć dwóch łączników schodowych. Rys. 1

Rys. 1. Instalacja schodowa z łącznikami schodowymi.

Jeśli nasz budynek ma 3 kondygnacje ( parter, 1 piętro, 2 piętro ) to w tym wypadku, oprócz dwóch łączników schodowych musimy również użyć łącznika krzyżowego. Dodatkowo musimy pamiętać, żeby łącznik krzyżowy był wpięty pomiędzy łączniki schodowe.

Rys. 2. Instalacja schodowa złącznikiem krzyżowym i łącznikami schodowymi.

Jak połączyć dwa łączniki schodowe ?

Instalację taką można wykonać na kilka sposobów :

  1. Przewody doprowadzające napięcie zasilające i źródło światła doprowadzone są do tej samej puszki.
  2. Przewody doprowadzające napięcie doprowadzone są do jednej puszki, a źródło światła do drugiej puszki.

Do wykonania takiej instalacji ,oprócz łączników potrzebne będzie również odpowiednie okablowanie. W poniższym przykładzie zastosujemy przewody 3 i 4 – żyłowe o przekroju 1,5mm2. Przewód 3-żyłowy użyjemy do doprowadzenia zasilania do puszki, jak również do zasilenia źródła światła. Przewód 4-żyłowy zastosujemy do połączenia łączników schodowych między sobą. Potocznie nazywany przewodem korespondencyjnym.

Na rys.3 przedstawiono połączenia wg. sposobu pierwszego. Zwróć uwagę, że mimo iż w puszcze nr. 2 nie ma odbiorników, został tam doprowadzony przewód ochronny PE. Zamiast przewodu 4-żyłowego można użyć dwa przewody 3-żyłowe.

Na rys. 4 przedstawiono sposób połączeń łączników schodowych wg. sposobu drugiego, czyli przewód zasilający obwód oświetlenia w jednej puszce, a odbiornik oświetleniowy w drugiej.

Rys. 4. Połączenie łączników schodowych wg. sposobu drugiego.

Jak podłączyć łącznik krzyżowy ?

Jak już wcześniej wspomniałem, jeśli chcemy sterować oświetleniem z trzech miejsc, do instalacji musimy dodać jeden łącznik krzyżowy. Analogicznie jeśli chcemy sterować oświetleniem z dziesięciu miejsc musimy zastosować dwa łączniki schodowe i osiem łączników krzyżowych.

Rys. 5. Podłączenie dwóch łączników schodowy i krzyżowego.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, zajrzyj do linków poniżej. Być może znajdziesz coś interesującego dla siebie, a ja za każde przekierowanie z Ceneo do sklepu otrzymamy małą prowizję. Pozwoli mi to na pisanie kolejnych, ciekawych wpisów na bloga 🙂

Leave a Reply