Lubię to !

Polecane

Torba narzędziowa dla elektryka
TORBA NARZĘDZIOWA DLA ELEKTRYKA

Zobacz gdzie kupić najtaniej !

Podobne serwisy

E-majsterkowicz -czyli majsterkowanie , inspiracje , pomysły, przydatne narzędzia.

Polecane

...

Zobacz temat

Drukuj temat
Przewody i kable
Rafal W
gdzie moge znależ obciażalność przewodów i kabli???

elektryk
Witam
Obciążalność przewodów i kabli dobiera się z tablic, możesz je znaleźć np w książce H.Markiewicza"Instalacje elektryczne". Poniżej załączam tablice obciążalności przewodów miedzianych w zależności od ich ułożenia.
Poradniki i książki dla elektryka - zajrzyj do Biblioteki Elektryka

www.elektroinstalacje.info
piter3173
Kto mi pomoże? Chcę podłączyć bojler 2 kW i muszę poprowadzić przewód, ale nie wiem jaki ma być 1,5 czy 2,5mm,a może grubszy? Kto mi pomoże?

elektryk
Teoretycznie można by dobrać przewód 1,5mm2 bo prąd pobierany przez odbiornik wynosi niecałe 9A. Jednak w praktyce instalatorskiej taki przekrój stosuje się do instalacji oświetleniowej.
Przekrój zalezy również od długości przewodu.
Ponieważ bojler będzie podłączony na stałe (tak mi się wydaje) ja zastosowałbym przekrój 2,5mm2. A nóż może kiedyś zmienisz bojler na mocniejszy....

krzysiekpartyka
do bojlera - 2.5mm2 tak powinno byc Smile

paul0
Jeśli masz przyłącze 3 fazowe to sugeruje 4X4 mm2 (umożliwi to późniejsza wymianę bojlera na podgrzewacz przepływowy)

libges
paul0 napisał/a:
Jesli masz przylacze 3 fazowe to sugeruje 4X4 mm2 (umozliwi to puzniejsza wymiane bojlera na podgrzewacz przeplywowy)

Taka podpowiedź to gorzej niż nic. Wprowadza ludzi w błąd i naraża ich na niebezpieczeństwo.
Szanowny Kolego, a przewód PE to pies? NIE WOLNO stosować przekroju 4 x 4 mm2, a tylko 5 x 4 mm2.

PS. Póżniejsza należy pisać przez "ó"

kolumb
Tak, Libges ma rację i to dwukrotnie nie 4x4 tylko 5x4, no i z P.S też racja!Cool
pozdrawiam

Kolumb

paul0
Do przeplywowego podgrzewacza wody wystarczy 4*4mm2, poniewaz podgrewacz nie wykorzystuje przewodu neutralnego "N" - tak samo jak silniki 3-fazowe.
Podrgrzewaczew trojfazowe posiadaja zaciski: L1, L2, L3, PE - stosujemy 3 żyły czarne i jedna zolto-zielona.
Edytowane przez paul0 dnia 12-11-2006 20:56

libges
Przepływowy pdgrzewacz f-my Siemens, z którym sie spotkałem, wykorzystuje przewód N jak najbardziej, gdyż ma stopnie wykorzystania, które wlączają się w zależności od przepływu wody.

Ale gdyby nawet tak nie było, to nigdy nie można wykluczać, że tak nie będzie. Zgodnie z tą zasadą 3 przewody prowadzimy nawet tam, gdzie na dziś wiemy, że np. lampy będą w II klasie ochronności. Bo to kiedyś się może zmienić.

jstawowy
Jaki przewod ijakie zabezpieczenie do silnika trojfazowego pompy co 1kV i pradzie znam.5A,dlugosc przewodu 30m? z gory dziekuje. Ciekawy

jstawowy
Jeśli tylko bezpieczniki topikowe to ilu amperowe?

elektryk
Tak bez obliczeń i sprawdzania spadku napięcia to dałbym przewód 5x2,5mm2 i zabezpieczył wyłącznikiem C 6A lub C10A.

Tom
Witam!
Przyłącze do domku na 16kW.
Wg elektryka i jego inżynierskiej metody doboru kabla wychodzi:

16kW x 2 = 32A
32A / 5A/mm2 = 6,4 mm2
więc dobrał kabel 4x10mm2

ale zabezpieczenie przedlicznikowe ma być 25A
więc wg mnie 25A / 5(A/mm2) = 5
więc kabel 4x6mm2

oczywiście gdyby nie min. przekrój PEN CU=10mm2

Co Wy na to? Czy również działacie na wzorze "inżynierskim"???

elektryk
Witam

Rozumiem że ma to być przyłącze trójfazowe .

Korzystamy ze wzoru I=P/(1,7*400*cos fi)
JEśli cos fi przyjmiemy na poziomie 0,95 wyjdzie nam ok.24,7A czyli 25A i taki ma być zabezpieczenie przedlicznikowe.

Dalej na podstawie tabel dobierasz kabel.Z nich by wynikało że 6mm2 starczy, ale z wiadomych względów trzeba dać 10mm2.

Piotr Scigala
Czesc gdzie moge znalesc wszystkie oznaczenia przewodow i kabli?
Edytowane przez Piotr Scigala dnia 09-02-2007 15:27

Lobik
jstawowy napisał/a:
Jaki przewod ijakie zabezpieczenie do silnika trojfazowego pompy co 1kV i pradzie znam.5A,dlugosc przewodu 30m? z gory dziekuje. Ciekawy

Tak bez obliczeń i sprawdzania spadku napięcia to dałbym przewód 5x2,5mm2 i zabezpieczył wyłącznikiem C 6A lub C10A.

Przewód 5 - raczej nie stosuje sie do zasilania silnika.
Do silnika 3 faz. doprowadzasz przewód 4 przewodowy: LI,L2,L3 i PE.
Do silniak 1-faz. doprowadzasz przewód 3 przewodowy:L,N i PE.
Tak wiec do silnika 3 faz masz np. YDY4x2.5 i zabezpieczasz C6 lub wyłącznikiem silnikowym.

JacekK
Witam.
Czy może mi ktoś doradzić jaki przekrój powinien mieć kabel o długości 100m. przy obciążeniu 3kW?
Znalazłem w necie coś takiego: "Wzór uproszczony na minimalny przekrój przewodu dla zachowania dopuszczalnego spadku napięcia delta~U np.3% S=PxL/rox~UxU gdzie S-przekrój w mm2 P-moc w Wattach L-długość w m. ro-przewodność miedzi -57 ~U-230x3%=7V U -230V", ale wydaje mi się że powinny być tutaj nawiasy - S=(PxL)/(rox~UxU).
Według tego wzoru wychodzi mi 3.3mm2 czyli 4mm2, czy taki przekrój naprawdę wystarczy?

Pozdrawiam.

elektryk
A co konkretnie będzie podłaczone rozdzielka ? pojedyńczy odbiór ? 1 fazowy czy 3 fazowy ?
100m to całkiem spory kawałek. Czy to ma byc kabel czy przewód ?

JacekK
Powiedzmy że pojedynczy odbiór 1 fazowy, a duża różnica jest między kablem a przewodem w parametrach?

Przejdź do forum:

Przeczytaj również

Łap okazję !

Wygenerowano w sekund: 0.60
10,792,264 unikalne wizyty