Access denied for user: 'elektroi@%' to database 'elektroi' ElektroInstalacje.Info- Instalacje elektryczne,Elektrotechnika,Forum. - Artykuły: Dobór rozdzielnicy elektrycznej - XL PRO2.

Lubię to !

Polecane

Access denied for user: 'elektroi@%' to database 'elektroi'Bezdotykowy wykrywacz napięcia 200-1000V AC
Bezdotykowy wykrywacz napięcia 200-1000V AC
Zobacz gdzie kupić najtaniej !

Podobne serwisy

E-majsterkowicz -czyli majsterkowanie , inspiracje , pomysły, przydatne narzędzia.

Polecane...

Access denied for user: 'elektroi@%' to database 'elektroi'

Dobór rozdzielnicy elektrycznej - XL PRO2.

Dobór rozdzielnicy elektrycznej - XL PRO2.

Trochę o programie

XL PRO 2 jest aplikacją stworzoną przez firmę LEGRAND. Oprogramowanie pomaga w sporządzeniu dokumentacji projektowej rozdzielnic elektrycznych wraz z tworzeniem schematu, szkicami i rozmieszczeniem aparatów w rozdzielnicy oraz kosztorysem.

No to zaczynamy

Będziemy dobierać i projektować rozdzielnicę na pewnym przykładzie. Dom jednorodzinny piętrowy. Parter jest zajmowany przez właściciela budynku, piętro chce wykorzystać i udostępnić do wynajęcia. Do rozliczeń za energię elektryczną będzie służyć zamontowany w projektowanej rozdzielnicy licznik energii. Właściciel zdecydował się, więc na ogólny remont piętra oraz na modernizację instalacji elektrycznej. W tej części nie będziemy zajmować się rozmieszczeniem gniazd i prowadzeniem przewodów. Skupimy się jedynie na zaprojektowaniu odpowiedniej rozdzielnicy.


Założenia projektowe

Instalacja wykonana będzie przewodami 3-żyłowymi. Zasilanie projektowanej rozdzielnicy przewodem YDYżo 3x4mm2 . Przyjęto następujące obwody odbiorcze :

L.p

Obwód

Zabezpieczenie

1.

Pokój I - gniazda

B16

2.

Pokój II - gniazda

B16

3.

Poddasze - gniazda

B16

4.

Kuchnia – obwód I

B16

5.

Kuchnia – obwód II

B16

6.

Łazienka – obwód I

B16

7.

Łazienka – obwód II

B16

8.

Oświetlenie ogólne

B10

9.

Oświetlenie korytarz

B10

Rozdzielnicę należy jeszcze wyposażyć w :

  • Ochronniki przepięciowe,
  • Wyłączniki różnicowoprądowe,
  • Automat schodowy,
  • Licznik energii elektrycznej montowany na szynę.


Uruchomienie programu

Uruchamiamy program. Ponieważ jest to pierwsza rozdzielnica wybieramy Nowy projekt XL Pro 2. Pojawia się tablica z rys. 1, w której wypisujemy właściwości nowej rozdzielnicy takie jak: nazwa, nr. projektu oraz autora. Suwakiem możemy również dobrać przewidywaną zwarciową zdolność łączeniową.

Rys. 1 Właściwości rozdzielnicy.

Po wciśnięciu przycisku OK możemy przejść do doboru aparatów znajdujących się w naszej rozdzielnicy. Rys. 2 przedstawia odpowiedni zrzut ekranu.

Rys.2 Moduł Zestawienie.

Z lewej strony dysponujemy paskiem w postaci modułów, które będziemy przechodzić krok po kroku. Pierwszym punktem jest Zestawienie. W postaci rozwijanych drzewek zawarte są wszystkie potrzebne elementy wyposażenia rozdzielnicy. I tak, jeśli potrzebujemy wyłącznik nadprądowy – rozwijamy pozycję Zabezpieczenie/Aparaty modułowe a następnie wybieramy Wyłącznik nadprądowy i z członem różnic. W nowym oknie wybieramy prąd znamionowy naszego wyłącznika, typ i ilość oraz czy nasz wyłącznik ma być z członem różnicowo-prądowym. Na rys. 3 wybrano jeden, jednobiegunowy wyłącznik typu B 10A.


Rys. 3 Dodawanie aparatu.

Postępując w podobny sposób dodajemy odpowiednią ilość aparatów. W naszym przypadku zestawienie wygląda następująco :

Rys. 4 Zestawienie aparatów rozdzielnicy.

Mając już wszystkie aparaty przechodzimy do następnego modułu, jakim jest Układ.

Każdy z aparatów przedstawiony jest w postaci kolorowego i opisanego prostokąta. Poziom 1oznacza, że aparat będzie znajdował się jako pierwszy od strony zasilania. Połączenia między aparatami wykonywane są automatycznie przez program, ale można je również tworzyć i usuwać samemu. Aby zmienić położenie aparatu, wystarczy na niego kliknąć i przesunąć na odpowiedni poziom w odpowiednie miejsce.

Klikając prawym przyciskiem myszy mamy możliwość zmiany aparatu lub wglądu do jego właściwości.

Rys.5 Układ aparatów.

Przechodzimy do kolejnego modułu gdzie zostanie wygenerowany schemat połączeń tak jak na rys. 6. Jeśli rozdzielnica jest rozbudowana, jej schemat będzie przedstawiony w kilku arkuszach. Z lewego menu możemy wybrać i umieścić jeszcze symbole aparatów.

Ikona  umożliwia nam na rysowanie nowych połączeń i dodawanie opisów.


Rys. 6 Schemat rozdzielnicy.

Wybierając z paska narzędzi Format i Rodzaj schematu mamy do wyboru 5 szablonów schematów. Poszczególne komórki w szablonach można edytować, klikając dwa razy, co umożliwia nam dodawanie opisów np. rodzaj kabla, długość, numer obwodu, itp.

Rys. 7 Rodzaje schematów.

Moduł Rozdzielnice umożliwia dobór odpowiedniej rozdzielnicy rys. 8.

Do wyboru mamy rozdzielnice naścienne, wnękowe bądź szafy. W prawym górnym rogu wyświetlane są podstawowe dane rozdzielnicy takie jak wymiary oraz ilość modułów. Należy również zostawić trochę miejsca w rozdzielnicy w celu ewentualnej, późniejszej rozbudowy.


Rys. 8 Dobór rozdzielnicy


Przechodzimy do następnego kroku, czyli wizualizacji naszej rozdzielnicy – moduł Widok.

Chwytając za poszczególne aparaty możemy je przemieszczać w obrębie rozdzielnicy. Rozdzielnicę możemy oglądać z zamontowanymi aparatami bądź bez nich. Do widoku możemy dodawać opisy za pomocą ikony  lub dowolnie wymiarować  .


Rys. 9 Widok rozdzielnicy .

Ostatnie dwa moduły to Podliczenie oraz Wydruki. W pierwszym przedstawione są koszty całej rozdzielnicy, aparatów, koszty montażu i dojazdu. W module wydruki ustawiamy preferencje drukowania naszego projektu.


Zobacz film w Youtube
Rozdzielnica elektryczna.Projektowanie

Zobacz gdzie kupić najtaniej :
Legrand rozdzielnia RWN 1 x 12 Rozdzielnica pt RWN 1x12 Rozdzielnica uniwersalna typu 'EŁK' Rozdzielnica stacjonarna typu 'ŚWINOUJŚCIE'
Rozdzielnica RWN 1x12 Rozdzielnica pt RWN 1x12 Rozdzielnica uniwersalna Rozdzielnica stacjonarnaCały artykuł w formie pdf :

Podstawy projektowania instalacji elektrycznych. Część I - XL PRO2.

Oryginalny plik:

Elektroinstalacje.Info-XL PRO2.zipDnia 15.02.08 dodano Podręcznik użytkownika programu XL PRO 2 wydany przez firmę LEGRAND :

Podręcznik użytkownika - XL PRO 2.pdf

Ten artykuł został otagowany

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 80% [8 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 10% [1 głos]
Dobre Dobre 10% [1 głos]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Przeczytaj również

Łap okazję !

Wygenerowano w sekund: 0.35
12,454,743 unikalne wizyty
Access denied for user: 'elektroi@%' to database 'elektroi'Access denied for user: 'elektroi@%' to database 'elektroi'